registrovat | přihlásit se
vyhledat rss

Rozhovor se zástupcem skupiny „SUPRAS VRCHLABÍ“

rozhovory úterý, 12.12.2017 - přejít do komentářů
I v malém městě mohou vznikat kvalitní ultras produkce
/titleImg/rozhovor-se-zastupcem-skupiny-supras-vrchlabi/6/8231.jpg?width=570

K dnešnímu rozhovoru jsme pozvali zástupce fanoušků hokejového klubu HC Stadion Vrchlabí.
Vrchlabí je malebné městečko v Královehradeckém kraji. Žije zde cca 13.000 obyvatel a Vrchlabí bývá nazýváno „Vstupní bránou Krkonoš“

Hokejový klub HC Stadion Vrchlabí aktuálně hraje 2. hokejovou ligu a mezi největší úspěchy klubu, který byl založen roku 1948, patří několik let účasti v 1. hokejové lize. Od odstoupení hlavního sponzora klubu se klub nachází v lize druhé. Aktuálně v západní skupině.

Své zápasy hraje Vrchlabí na pěkném zimním stadionu s kapacitou 2000 míst (z toho 300 k sezení). Zastřešení stadionu probíhalo v letech 2000 – 2002.

Při utkáních místního hokejové klubu působí ultras skupina „Supras Vrchlabí“. Jejich aktivita pomalu překonává hranice regionu a choreo produkce z jejich dílny několikrát pronikla na celorepublikové weby, kde sklidila práce těchto fanoušků úspěch. Přišlo nám tedy značně zajímavé a sympatické, že se SUPRAS Vrchlabí drží hesla „support your  local club“ a požádali jsme zástupce této skupiny o rozhovor. Zástupce skupiny nabídku přijal a dal nám tak lehce nahlédnout pod pokličku dění.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.


V prvé řadě se sluší a patří poděkovat za přijetí pozvánky k rozhovoru.
Na úvod nám, prosím pověz, kdo jsi a jaká je tvá pozice ve fanouškovské hierarchii ve Vrchlabí?

Ahoj, jsem jeden z 5-6 hlavních lidí, co se stará o naše veškeré aktivity. Také jeden ze dvou, co se střídáme za bubnem. Mám na starosti například druhým rokem administraci našich FB stránek, dále věci týkající se supportu, choreí, výroby nových suvenýrů, prakticky skoro vše, co obnáší naše činnost.

Jak bys Vaší skupinu charakterizoval?
Jsme banda lidí, čítající něco málo přes 30 členů, která se zaměřuje na podporu HC Stadion Vrchlabí.  Chceme se hlavně bavit supportem a celkově děním okolo hokeje, prezentací jak na tribunách, tak mimo ně.

Kam sahá vaše historie? Jak dlouho fungujete a jak jste vznikli?
Čistě jako Supras Vrchlabí jsme vznikli až v létě 2016. Co se týká postupné modernizace fandění a dění okolo hokeje, tak to začalo zhruba o 2 roky dříve. Předtím to byl Fanklub, ovšem nad změnou názvu už jsme přemýšleli celkem dlouho. Podnět k tomu dalo několik nás, mladých lidí, kteří na hokej sice už nějakou dobu chodí, ale do této hlavní skupiny lidí, kteří se starají o veškeré aktivity na vrchlabských tribunách, jsme se dostali zhruba před 2 a půl lety. Nad novým názvem jsme přemýšleli celkem dlouho a myslím, že jsme vybrali ten, který nás charakterizuje nejlépe.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Jak se na tvorbu choreí domlouváte? Tvoříte podle času, nálady, soupeře?
Soupeř zde hraje asi nejzásadnější roli. Je samozřejmě rozdíl, když hrajete derby nebo když k vám přijede Bílina. Dále hraje také roli důležitost zápasu. Nálada by byla snad vždycky, jenom s tím časem je to u někoho horší.

Kolik se Vás v kotli schází? Kolik Vás tvoří choreografie? Kolik lidí jezdí na výjezdy?
Kdo zná naši tribunu za bránou ve Vrchlabí, tak čistě jako kotel budu brát pouze jeho prostřední sektor, kde se scházíme my. Při ne moc atraktivních zápasech, kdy přijede například Bílina nebo Řisuty, se nás tam sejde zhruba 40-50. Kromě derby s Trutnovem a teď i se Dvorem k nám z hostujících fans skoro nikdo nezavítá. I proto je občas těžší lidi vyhecovat, když se fandí proti prázdnému hostujícímu kotli. Naopak při zápase s Trutnovem, kdy bývá na zimáku 1800-2000 lidí, je zaplněna celá tribuna za bránou, v prostředním sektoru bývá zhruba 80-100 lidí aktivních lidí.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Co se týká choregrafií, tak zde musím přiznat, že zde máme ještě celkem mezery a určitě v tomhle chceme jít nahoru. Jsme ještě mladí a i my se stále ještě učíme. Na jejich výrobu se nás schází 4-7. Nikoho, mimo nás hlavních, mezi sebe moc nepouštíme. Na každé derby se snažíme mít něco připravené. Občas uděláme něco i na jiný zápas, ovšem tady je problém, že když není žádná jiná aktivní skupina fanoušků nepočítaje derby, tak to není komu ukazovat…

Jaký je repertoár vašich chorálů?
Snažíme se přidávat ty chorály, které má minimum českých táborů, nejlépe chorály ze zahraničí. Samozřejmě, že když jsme začali s úpravou zdejšího supportu, tak jsme přidali některé známější melodie z české ultras scény. Snažíme se nijak extra nikoho z Česka nekopírovat, zachovat si svou vlastní tvář. V současnosti máme cca 8-9 chorálů, které se používají každý zápas. Jeden chorál jsme dokonce asi rok po jeho zavedení odstranili, protože tuto melodii začalo používat až příliš mnoho táborů a tím nám spíše začala lézt krkem. Tato melodie je především známá z německých fotbalových stadionů nebo z fanatické děkovačky Rosenborgu Trondheim.

A věc, kterou musí řešit každý tábor, bez ohledu na jeho velikost. Jak si na tribunové aktivity vyděláváte? Z čeho je financujete?
Na naše aktivity si vyděláváme prodejem čepic, triček nebo samolepek. Něco se vydělalo také prodejem mikin, ty jsme ale dělali pouze pro 25-30 hlavních lidí. Dále to jsou každoroční příspěvky, kdy předem stanovíme na začátku sezony částku, která se poté od všech členů vybere. Něco se vydělá také z autobusů, ovšem tady jsme nuceni spíše doplácet.  Výběr do čapky mezi lidmi na zimáku jsme zatím ještě nerealizovali.

Zmínil jsi nálepky. Jak jste na tom v tomhle ohledu?
Máme za sebou 2 série samolepek. Ta 1., taková dost obyč, byla ještě za dob 1. ligy. 2. série se vytvořila za dobu působení našeho klubu v krajské lize. Momentálně jsme začali pracovat na 3. sérii samolepek, která, jak doufáme, se začne prodávat do konce aktuální sezony.

Je Vrchlabí hokejovým městem?
Určitě. Vrchlabí bylo hokejovým městem i před 1. postupem do 2. ligy před 13 lety. Z vyprávění vím, že na finále krajské ligy tehdy přišlo zhruba 3500 diváků a že se na zimáku nedalo ani hnout. Po krachu a sestupu z 1. ligy do kraje před 6 lety, se na hokej nezanevřelo a návštěvy se pohybovaly kolem tisícovky. Momentálně se průměrná návštěvnost pohybuje stále kolem tisíce. Na to, že jsme 3. nejmenším městem z celé druhé ligy, tak se držíme mezi trojici nejnavštěvovanějších týmů. Je to ale zčásti také dáno tím, že ve Vrchlabí žádný sport nedosahuje takových kvalit, jako právě hokej.

Takže ostatní sporty ve Vrchlabí nemají takovou podporu fanoušků? Vy jako „Supras Vrchlabí“ vyrážíte někam i mimo hokej?
Nemají. Občas si pohráváme s myšlenkou jít podpořit místní ragbisty, ale to uvidíme až po této hokejové sezoně. Jediný projekt, mimo místního hokeje, který plně podporujeme, jsou Vlajkonoši. Byli jsme naposledy v Jablonci a v Polsku na zápasech s Itálii a s Dánskem. Především ten s Dánskem stál neskutečně za to a všichni přítomní si ho budou ještě dlouho pamatovat, hlavně těch posledních 10 minut. I když to momentálně moc na postup Lvíčat nevypadá, tak věříme, že se to zlomí a my budeme moci jet za naši zem i do Itálie.

Jezdí lidé z Vrchlabí na extraligový hokej někam?
Z okolí vím, že někdo jezdí do HK, ale hlavně kvůli hokeji, ne že by jim nějak fandili. Přímo ze Supras nejezdí na extraligu nikdo. Já bych například do Liberce jako nezaujatý divák na hokej nevkročil, možná tak se sluchátkami.

Na jakou prezentaci z minulosti jsi nejvíce hrdý? Co se nejvíce povedlo?
Tím, že se aktivně prezentujeme nějaké poslední 3 roky, tak naše chorea, jak už jsem psal, ještě nedosahují takových kvalit, jakých bychom chtěli. Dá se říct, že každým měsícem se posouváme dál a dál. Kdybych měl vybrat opticky nejzdařilejší choreo, tak by to byly asi papírové šály přes celou tribunu a k tomu nápis Vrchlabáci. Špatné nebyly ani pláštěnky v Kolíně.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Jaký je váš oblíbený soupeř? Jaký je nenáviděný soupeř?
Oblíbený soupeř bych řekl, že byl Havlíčkův Brod, kde již zhruba 6 let udržujeme přátelské vztahy se skupinou Rebel Hearts, ale bohužel už s nimi nehrajeme. Výjezdy tam stály za to. Nenáviděným je samozřejmě náš největší rival, a to Trutnov.

A máš ty konkrétně vyhlédnutého nějakého soupeře, nebo stadion, kam by ses chtěl se svým týmem podívat?
Když budu mluvit za všechny Vrchlabáky, tak by si asi každý přál opět zažít zápasy s Hradcem, které měly v 1.lize šťávu. To je ale celkem v nedohlednu. Co se týče mě, tak bych rád někdy v budoucnu se svým týmem zavítal na Lapač nebo například do Budějovic.

Co výjezdy? Jezdíte všude? Jakým způsobem? A jaké jsou vaše nejlepší výjezdové počty?
Nejpočetnější výjezd vždy byl a bude do Trutnova, kam nás jezdí zhruba 250-350. Při finále krajské ligy byl tento počet i dvojnásobný. Teď nás byl i podobný počet ve Dvoře Králové. Dále, když je to sobota, tak vypravujeme autobus do Jablonce, do Prahy na Kobru, do Děčína nebo do Slaného. Poté byly dost početné výjezdy do Kolína, Nymburka a Havlíčkova Brodu. Tito soupeři jsou ale momentálně v jiné skupině 2. ligy. Snažíme se jezdit, co to dá, ale bohužel v poslední době kvůli časové vytíženosti mnoha z nás, jsou výjezdovými dny hlavně soboty.

Už jsi to nakousl. Takřka před každou novou sezónou se debatuje o formátu druhé ligy. Jaký máš na současný stav názor a co bys preferoval?
Tohle je velice složité téma. Samozřejmě, že svaz v oblibě moc nemáme, ale zároveň chápeme, že rozdělování týmů ve 2. lize není jednoduché a že zkrátka nejde plně vyhovět všem týmům. Ovšem to nic nemění na tom, že na svazu v tom mají pěknej bordel. Před letošní sezonou nám místo 40km vzdáleného Dvora dali do skupiny asi 8000km vzdálené Klatovy. Nakonec ale po protestu všech 3 klubů z našeho regionu toto rozhodnutí přehodnotili. Samozřejmě, že bychom chtěli mít ve skupině také Kolín, Nymburk nebo Havl. Brod. Vliv na systém této soutěže má také finanční nestabilita některých menších klubů. Když je někdo schopen odstoupit ze soutěže měsíc před jejím startem nebo v jejím průběhu, tak to prestiž a úroveň 2. ligy někdy snižuje.

Má Vrchlabí ambice postoupit v budoucnu výše?
Momentálně je zde hlavní důraz na to, aby se do A-týmu zapojilo více mladých odchovanců, což se v této sezoně začíná konečně dařit. Myslím si, že když postoupit o ligu výše, tak až za několik let, ale s vlastními odchovanci. Když se tu hrála 4 roky 1. liga, tak zde nehrál ani jeden odchovanec, a to si myslím, že teď nemá moc smysl. Navíc si užíváme, že teď máme 8 derby jenom během základní části, v 1. lize bychom měli nejblíž Benátky, což zas tak nějaké derby není.

8 derby v jedné sezóně…Neomrzí se to?
Tuhle sezonu je to takhle poprvé, tak se to uvidí až časem, ale myslím si, že derby s Trutnovem snad neomrzí nikdy. Před třemi lety jsme ty derby měli jenom 2 a před čtyřmi žádné. Současný stav je stoprocentně lepší. Ono zas pro nás to pravé derby je jenom jedno, a to s Trutnovem.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Jaké máte vztahy s hráči a vedením klubu?
Vztahy jsou velice dobré. Hlavně s hráči nebo i s trenérem, kteří jsou odchovanci nebo ve Vrchlabí už nějakou dobu působí. Klub nám vychází vstříc prakticky se vším. Jediné, v čem se bohužel neshodneme, je pyrotechnika na stadionu.
Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Sleduješ českou fanouškovskou scénu? Kdo Ti připadá zajímavý v druhé, první a extralize?
Řekl bych, že pravidelně sleduji snad každý aktivní tábor v Česku.
V extralize je podle mě neotřesitelnou jedničkou několik let Kometa.  Za ní se drží Hradec a pak dále 2-3 tábory. Jinak zbytek za zmínku ani moc nestojí.  
1. liga je podle mě celkově fanouškovsky výše, než extraliga. Zde bych vyzdvihl hlavně Prostějov, Budějovice a Vsetín. V poslední době šel podle mě trochu dolů Havířov, který by jinak patřil do této elity. Z druhé ligy bych zmínil hlavně Rebely z Brodu, kteří šli v poslední době dost nahoru.

Na závěr je prostor pro Tebe. Máš nějaké sdělení či vzkaz pro čtenáře webu supportes.cz?
Buďte hrdí na to, z jakého jste města nebo regionu. Fanděte svému městu, ne někomu jinému jenom proto, že se tam hraje vyšší soutěž nebo tam chodí více lidí. Stůjte za svým týmem i v těch horších chvílích a bavte se supportem.


Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.Fotka uživatele Dalibor Durčák.

Autor: DD

Komentáře mohou vkládat pouze registrovaní uživatelé.
Web Hokejoviultras.cz je propojen s registrací na portálu www.supporters.cz. Pokud zde máte registraci, tak se stačí pouze přihlásit zadáním uživatelského jména a hesla. Pokud registraci nemáte, tak se prosím zaregistrujte.

Jméno Heslo
text
 • FK Viktoria Žižkov tondik 24.12.2017, neděle, 02:35 + 0 - 0
  včera jsem je viděl na Kobře, fandili docela slušně, ale třeba ta pestrost chorálů mi nepřišla moc velká, ale jsem rád, že i ve druhé lize jsou aktivní skupinky fans
 • AC Sparta Praha Zigy 16.12.2017, sobota, 15:23 + 0 - 0
  I Hradec,Plzeň a Kometa?Holka prober se!
 • HK Hradec Králové Zazicekzaza 16.12.2017, sobota, 09:05 + 0 - 0
  Conse týče srovnání 1. ligy a extraligy tak nějak souhlasím. Velice se mi líbí support Motoru, Vsetína, Prostějova a i Havířova s Přerovem. Řekla bych že co se týče fanatičnosti by se měli kluby extraligy co učit... co se týče ultras scény momentálně šla 1. liga trošku dolů ale to i extraliga...
 • FC Viktoria Plzeň Zdeněk81 12.12.2017, úterý, 21:29 + 0 - 0
  Rozhovor super ,ale to srovnání 1 ligy a extraligy mi nesedí.
 • Zbrojovka Brno Tom H 12.12.2017, úterý, 19:05 + 0 - 0
  Jé to je to město jak tam teče Labe :)
 • HC Motor České Budějovice Seveřan 12.12.2017, úterý, 12:52 + 0 - 0
  Super rozhovor. Jen bych trochu brzdil s tím srovnáním 1.ligy a extraligy co do fanoušků. Otázka je jak je to myšleno. Ale co se týče ultra produkce, je to oproti minulým sezónám slabší.
 • bez klubu Rst 12.12.2017, úterý, 10:36 + 1 - 0
  Pěkný rozhovor. Třeba ocenit absenci (dobře tazatel) ohraného no pyro, no party či a.c.a.b.
clbannerVidea
další videa >
Vlajkonosi.cz
Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata! 08.10.2021

Pojeď i ty do Budějovic podpořit Lvíčata!


VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic! 26.08.2021

VLAJKONOŠI vzhůru na dvojzápas do Č. Budějovic!


VLAJKONOŠI v Chomutově 15.11.2019

VLAJKONOŠI v Chomutově

více na www.vlajkonosi.cz>
Groundhopping.cz
Tour de Hodolany 1912 slaví páté výročí 18.03.2021

Tour de Hodolany 1912 slaví páté výročí


Fanoušci Žižkova za plotem - na body to nestačilo 18.11.2020

Fanoušci Žižkova za plotem - na body to nestačilo


Hodolanští podporují své mužstvo za plotem 15.10.2020

Hodolanští podporují své mužstvo za plotem

více na www.groundhopping.cz>
Hooligans.info
Šli na fotbal a již se nikdy nevrátili domů! Glasgowské derby při kterém zahynulo 66 fanoušků včetně pěti dětí... 13.01.2022

Šli na fotbal a již se nikdy nevrátili domů! Glasgowské derby při kterém zahynulo 66 fanoušků včetně pěti dětí...


Den, kdy policie nechala zemřít 13letého chlapce. Fanoušci napříč kluby budují barikády a zapalují 22 policejních aut 10.01.2022

Den, kdy policie nechala zemřít 13letého chlapce. Fanoušci napříč kluby budují barikády a zapalují 22 policejních aut


Vlajka Hooligans Brno vznikla v zimní přestávce sezóny 98-99, byla zabavena policií, ale nyní je zpět v rukou JKG... 14.12.2021

Vlajka Hooligans Brno vznikla v zimní přestávce sezóny 98-99, byla zabavena policií, ale nyní je zpět v rukou JKG...

více na www.hooligans.info>
Komentáře
07.06.2021, pondělí, 10:27 - RavenFCB
O takovem grafity jsem vzdy sn...
06.06.2021, neděle, 11:08 - Kyby
Super!!!
21.11.2020, sobota, 07:44 - Rst
Pěknou podívanou kazí kvikot m...
20.11.2020, pátek, 07:53 - Chacharus
Bravo a klobouk dolů
23.09.2020, středa, 06:43 - Kyby
Myslím, že minimálně fanoušci ...
všechny komentáře >
clbanner
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace